Jak płacić tanio za sprzęt kupiony za granicą.

Integralną częścią każdego serwisu aukcyjnego czy sklepu jest moduł obsługi płatności. W wielu firmach stanowi on często ukryty dodatkowy element generujący przychody właścicielowi sklepu. Poniżej kilka sposobów w jaki taką płatność możemy obsłużyć, aby uzyskać najniższy finalny koszty zakupu.

PŁATNOŚĆ PO KURSIE SPRZEDAWCY
Bardzo często w zachodnich serwisach mamy opcję płatności w PLN bezpośrednio z konta bankowego, przy pomocy jednego kliknięcia. Płatność taka wiąże się najczęściej z przewalutowaniem transakcji po kursie sprzedawcy, który jest najczęściej sporo wyższy od tego jaki spotkamy w kantorach czy nawet w bankach. Stąd jest to zdecydowanie najgorsza metoda zapłacenia za zakupiony towar. Niemniej z racji wysokiego zarobku najbardziej promowana. Stąd ostrożnie podchodźmy do wszelkich ofert kupowania przy pomocy jednego kliknięcia, bo najczęściej jest to drogie kliknięcie 😉

ZALETY: łatwość realizacji transakcji
WADY: niekorzystny kurs po jakim rozliczana jest płatność

PŁATNOŚĆ KARTĄ
Inną opcją jest płatność przy pomocy karty bankomatowej czy kredytowej, przy czym co ciekawe – większość płatności online w Internecie można w tej chwili zrealizować przy pomocy tej pierwszej. Płatność taka przeliczania jest z waluty w jakiej był zrealizowany zakup na walutę w jakiej rozliczania jest karta i ponownie z waluty karty na PLN. Więc jeżeli np mamy kartę rozliczaną w Euro a zakupu dokonaliśmy w angielskim sklepie to bank dokona dwóch przewalutowań – z funtów na Euro i z Euro na PLN po swoim kursie obarczonym dosyć sporym tzw. spreadem. Przed dokonaniem takiej płatności warto dowiedzieć się w banku w jakiej walucie rozliczania jest konkretna karta, aby skorzystać z obarczonej najmniejszymi kosztami przewalutowań.

ZALETY: łatwość realizacji transakcji, obsługa w praktycznie we wszystkich sklepach online
WADY: możliwość podwójnego przewalutowania po kursie obarczonym sporym spreadem

KARTA WIELOWALUTOWA
Trzecią i chyba najkorzystniejszą opcją jest założenie w banku konta wielowalutowego połączonego z kartą płatniczą. Zakładając takie konto otrzymujemy indywidualne numery kont dla płatności rozliczanych w konkretnej walucie. Konta takie zasilamy wcześniej w walutę przelewami z konta głównego korzystając z zdarzających się spadków kursów danej waluty. Konto takie jest zasilane wtedy wg kursu sprzedaży dewiz Twojego banku. W momencie realizacji płatności wskazujemy wtedy konto z jakiego ma być realizowana płatność, powiązane z daną walutą. Jeżeli jednak nie ma na nim środków to bank pobierze je z konta głównego po bieżącym po kursie sprzedaży danej waluty.

ZALETY: możliwość realizacji transakcji po niskim kursie z dnia zasilanie konta danej waluty,
WADY: konieczna obsługa po stronie banku połączona z prowizją za usługę.

Wszystkiego najtańszego 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *