Zrozumieć audio – literatura

B ranża audio jak chyba żadna inna pełna jest produktów, które zmieniają w jakiś sposób naszą percepcję odczuwania muzyki,  których jednak zasad działania czasami nie da się w żaden zdroworozsądkowy sposób wytłumaczyć. Często jednak produkty sprzedawane na tym rynku działają w sposób zgodny z  ogólnie znaną wiedzą z zakresu elektrotechniki, natomiast ich producenci, próbując wyróżnić się na rynku, dodają im cech nadprzyrodzonych, które tak, naprawdę w tych urządzeniach nie istnieją. Aby móc odsiać przysłowiowe ziarno od plew potrzebna jest wiedza, którą daje literatura fachowa. Poniżej  zestaw kilku żelaznych pozycji pozwalających zrozumieć co tak naprawdę dzieje się w środku sprzętów audio.

  • Zakłócenia w urządzeniach elektronicznych – Alain Charoy – encyklopedia wiedzy jeżeli chodzi i zrozumienie źródeł powstawania zakłóceń oraz sposobów ich unikania i likwidacji.
  • Zestawy głośnikowe – Aleksander Witort – encyklopedia projektowania zestawów głośnikowych,
  • Podręcznik akustyki F. Alton Everest, Pohlmann Ken C ( najnowsze wydanie ma nr 6)  – książka chrzczona biblią amerykańskich audiofili.

Polecam również opracowania dostępne elektronicznie:

  • dCS Guide to Computer Audio – artykuł poświęcony konfiguracji sprzętu komputerowego dla uzyskania najlepszej jakości dźwięku,

Dwie pierwsze pozycje nie są obecnie dostępne jako nowe, ale warto poświecić chwilę czasu na ich zdobycie z drugiej ręki. Znaleźć można w nich wiele recept, które pozwolą rozwiązać niektóre problemy z zestawem audio minimalnym kosztem. Wiedza w nich zawarta pozwoli nam również wybrać produkty, które ta naprawdę działają i przyniosą poprawę w brzmieniu posiadanego sprzętu.

Miłej lektury !

Jeżeli masz uwagi lub inne ciekawe spostrzeżenia – podziel się nimi w komentarzach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *