Kable cyfrowe AES/EBU DIY

Kupując coraz droższe streamery czy przetworniki zastanawiamy się, czy jest sens inwestować w łączący kabel cyfrowy. Stosunkowo najłatwiej się o tym przekonać wykonując go we własnym zakresie na dedykowanych do tego celu kablach i wtykach. W tym spisie znajdą Państwo krótkie FAQ jak taki kabel zrobić samemu.

Kable AES / EBU są szeroko stosowane w studiach nagraniowych, stąd bardzo szeroka dostępność kabli z metra dedykowanych do tego typu zastosowań. Kable te powinny mieć konkretną wartość impedancji – 110 omów i pojemność 43 pF/m. Parametry te powinny być zachowane zarówno dla kabla jak i złącz, w związku z czym producenci często rekomendują konkretne rodzaje złącz do danego zastosowania. Tak wiec mimo że technicznie złącze analogowe XLR wygląda identycznie jak cyfrowe AES/EBU to dla uzyskania optymalnego dopasowania powinno się używać złącz przeznaczonych do konkretnego zastosowania.

Do budowy kabla AES/EBU możemy użyć następujących typów kabli dostępnych ze szpuli, czyli kupowanych ‘z metra”:

Wtyki rekomendowane do zastosowań cyfrowych to:

Dokładnie oznaczenia to

  • NC3MXCC – wtyk męski,
  • NC3FXCC – wtyk żeński

Mają one o wiele lepsze ekranowanie niż standardowe wtyki XLR dedykowane do zastosowań analogowych, pozwalają również na lepsze podłączenie ekranu po obu stromach wtyku, niezbędne dla uniknięcia wnikania zakłóceń, które mogą mieć znaczenie przy przebiegach cyfrowych. Ważne jest przy tym aby kabel miał średnicę pomiędzy 5,4-6,2 mm, tylko wtedy ekran wtyczki będzie miał właściwy kontakt z ekranem kabla. W przypadku kabli cieńszych niezbędne może być dołożenie dodatkowej koszulki podnoszącej grubość kabla. Sposób zarabiania takiego wtyku zobaczyć można na poniższych zrzutach z dokumentacji producenta.

AES EBU Neutrik XCC 1

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *