Odsłuchy audio

Odsłuchy nowego sprzętu audio są nieodzownym elementem życia każdego audiofila czy pasjonata sprzętu audio. Jak w takim razie przygotować się do odsłuchu, aby sprzęt kupiony na jego bazie cieszył potem przez długi czas jego właściciela.

  1. Przede wszystkim przed odsłuchem bądźmy wypoczęci, wyspani i zrelaksowani. Zmęczenie i stres bardzo destrukcyjnie wpływa na przyswajanie wrażeń muzycznych i działanie pod ich wpływem rzadko kończy się dokonaniem słusznych wyborów. Jeżeli mamy gorsze samopoczucie lub coś innego zaprząta nasza głowę – przełóżmy odsłuch na dzień, w który będziemy się czuć w pełni komfortowo.
  2. Zabierzmy na odsłuch jak najwięcej własnych płyt, których słuchamy na odzień. Ich odsłuch powinien  być wyznacznikiem, czy dany sprzęt nam się podoba, gdyż tej muzyki będziemy potem słuchać na nim najczęściej.
  3. Postarajmy się aby wybrana muzyka była jak najbardziej różnorodna. Fortepian czy skrzypce pozwolą nam na weryfikację czy podoba nam się brzmienie tych instrumentów ,na których stosunkowo łatwo wyłapać wszelkie zafałszowania w barwie. Dobrze zrealizowana muzyka symfoniczna oraz jazz powinny pokazać nam scenę i stereofonię oraz dynamikę. Rock czy metal powinien pokazać nam odporność sprzętu na słabsze realizację oraz w ogóle czy zestawy nadają się do takiej muzyki.
  4. Podziękujmy za pokaz sprzętu na płytach demonstracyjnych posiadanych przez salon audio. Te płyty są świetnie zrealizowane i celowo przygotowane pod pokazanie maksymalnych możliwości zestawów. Pytanie tylko jaki taka demonstracja będzie miała sens, skoro takich płyt mnie będziemy słuchać potem w domu. Analogicznie jak kupujemy samochód służący do jazdy na codzień to przetestowanie co potrafi on na torze będzie miłe, ale kompletnie nic nie wnoszące do celu w jakim będzie tak naprawdę użytkowany. Przeznaczmy ten czas na odsłuchy muzyki jaką my lubimy, a nie obsługa sklepu.
  5. Jeżeli chcemy wziąć z sobą kolegę to weźmy tylko takiego, który ma podobny gust do naszego, słucha podobnej muzyki i z którego zdaniem się liczymy.  Nic tak nie przeszkadza w dokonaniu wyboru sprzętu jak gadającą głowa obok mająca na wszystko swoje jedynie słuszne zdanie i przeszkadzająca skupić się nam na samodzielnym kontemplowaniu muzyki. Nie zabierajmy na odsłuchy żadnych poleconych “znawców”. Każdy z nas mamy własny gust, smak i preferencje muzyczne i to nam słuchany sprzęt ma się podobać, a nie jakiejkolwiek innej osobie.
  6. Umówmy się wcześniej na odsłuch i postarajmy się aby był on zorganizowany w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych jakie posiadamy w domu. Jeżeli w warunkach domowych zestawy będą musiały być dosunięte mocno do którejś ze ścian, poprośmy o analogiczne ustawienie w sklepie. Jeżeli będziemy sprzęt użytkować z konkretnymi innymi urządzeniami poprośmy o ich załatwienie na odsłuch lub weźmy je z sobą.
  7. Poprośmy obsługę, aby włączyła sprzęt jaki będziemy chcieli odsłuchać na godzinę przed naszą wizytą, część urządzeń gra o wiele lepiej po rozgrzaniu się i uzyskaniu optymalnych temperatur pracy komponentów wewnętrznych.
  8. Postarajmy się o ubiór na cebulkę, aby odsłuch przeprowadzić w komfortowych dla nas warunkach. Słuchanie w pokoju, w którym jest nam za gorąco lub w którym zgrzytamy z zimna zębami nie będzie ani miarodajne ani komfortowe.
  9. Poprośmy obsługę, aby odsłuch kilku sprzętów jakie nam się najbardziej podobają można było zrealizować w domu, wypożyczając sprzęt za kaucją lub zapraszając obsługę sklepu aby zrealizowała takie demo. Wtedy będziemy pewni, czy sprzęt w domu zagra tak samo dobrze jak w sklepie.
  10. Pamiętajmy, że odsłuchy na pokazach typu Audio Show lub podobnych nie pokazują możliwości prezentowanych tam urządzeń. Prezentacje te są prowadzone w tymczasowo i prowizorycznie zaadoptowanych pomieszczeniach. Dodatkowo tego typu imprezy to dla niektórych wystawców bardziej wystawa niż odsłuchy, które są niejako przy okazji . Mamy więc często to czynienia z zestawami poskładanymi z niepasujących do siebie brzmieniowo urządzeń, których jednym wspólnym mianownikiem jest ten sam dystrybutor. Niestety audio dla części ludzi to tylko praca a nie pasja, co ma przełożenie na jakość i podejście do takich imprez.  Więc jeżeli coś w takich przypadkowych warunkach zagrało super – podziękujmy wystawcy za udaną prezentację i włożony trud w jej przygotowywanie. Jeżeli coś w tych warunkach nie “zagrało” to tak właściwie  nic to nie oznacza – spokojnie możemy jeszcze raz ten sprzęt posłuchać w naszym ulubionym salonie.

Masz jakieś ciekawe spostrzeżenia, podziel się w komentarzach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *