Kupowanie sprzętu audio poprzez Internet

Kupowanie sprzętu audio poprzez Internet

Okazja czyni złodzieja

Ta maksyma sprawdza się również przy zakupach okazyjnego sprzętu audio/video oferowanego w serwisach ogłoszeniowych. Niestety pełne są one ogłoszeń będących tzw. scamem, czyli oszustwem. Pod pozorem okazyjnego zakupu złodziej usiłuje uzyskać od nas zaliczkę lub pełną płatność za towar jakiego nigdy nie otrzymamy. W jaki sposób zabezpieczyć się wiec przed takimi fałszywymi okazjami.

Źródło zakupu

Kupujmy tylko w serwisach w których możemy sprawdzić reputację sprzedającego, typu Allegro, eBay, Audio-Markt itp

Nie kupujmy urządzeń od sprzedawców usiłujących wywrzeć na nas presję czasową. Jeżeli sprzedający wskazuje, że że ma rezerwację na sprzedawane urządzenie, którą jednak może odwołać jeżeli wpłacimy większą zaliczkę to mamy 99,9% szans, że korespondujemy  z oszustem.

Okazyjna cena

Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja i sytuacje sprzedawania nowego nieodpakowanego sprzętu za pól ceny w praktyce nie zdarzają się. Tak samo sytuacje sprzedawania urządzeń drogich, które przez kilka lat nawet nie zostały wyciągnięte z pudełka. Jeżeli ktoś jednak wierzy., że niektórym pieniądze rosną na wierzbie to powinien zdawać sobie sprawy, że będą to jego pieniądze i dodatkowo rosnące na wierzbie złodzieja 😉

Sposób odbioru

Starajmy się w miarę możliwości odebrać sprzęt osobiście. Nawet jeżeli nie mamy takiej możliwości zapytajmy sprzedawcę o fikcyjną możliwość odbioru osobistego przez “kuzyna”, jakiego mamy w kraju sprzedającego. Poprośmy sprzedającego o nazwę miejscowości i ulicę aby porozmawiać z “kuzynem” o możliwości i terminie ew. odbioru. Jeżeli sprzedawca będzie za wszelką cenę upierał się nad wysyłką powinno to być kolejne ostrzeżenie przed potencjalnym oszustwem.

Weryfikacja zakupu

Nie kupujmy urządzeń od sprzedawców, gdzie z treści ogłoszenia wynika, że sprzedający ma problemy z posługiwaniem się językiem polskim albo opis ewidentnie wygląda na tłumaczony translatorem internetowym.

Starajmy się wyciągnąć od sprzedającego jak najwięcej informacji o posiadanym sprzęcie. Poprośmy o dodatkowe zdjęcia np numerów seryjnych, jakiś wskazanych przez nas elementów sprzętu oraz zdjęcie z widoczną na tle sprzętu kartką ze wskazanym przez nas tekstem. Wtedy będziemy chociaż wiedzieć, czy sprzedający posiada sprzęt jaki jest w ogłoszeniu.

Zdjęcia jakie otrzymamy od sprzedającego zaimportujmy go Google Images i zobaczmy, czy nie pochodzą z forów lub nie są ukradzione z innych ogłoszeń.

Zdarza się, że sprzedający wskazuje, iż sprzęt nie będzie wysyłany z zagranicy lecz z salonu w naszym kraju, który nawet ma swoją stronę WWW na której możemy go zobaczyć. W takim przypadku upewnijmy się np na Google Maps oraz Street View, czy taki salon rzeczywiście istnieje, jakie ma opinie w internecie i czy nie wyglądają one na fałszywe.

Zapłaćmy kartą kredytową – w razie oszustwa możemy próbować ratować się procedurą chargeback. Sprawdź przedtem akie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z niej w Twoim banku lub u Twojego wystawcy karty płatniczej.

Wymieńmy kilka maili ze sprzedającym a następnie sprawdźmy, czy komunikuje się on z kraju w jakim mieszka, a nie z Chin, Indii, Korei, USA czy krajów afrykańskich. Aby to sprawdzić należy w programie pocztowym znaleźć opcję pokazywania pełnego nagłówka maila. Następnie należy w każdym z nagłówków znaleźć adres IP w polu Received: from. Adres ten wpisujemy w serwisie IP Location, który wskazuje nam orientacyjną lokalizację z jakiej był wysłany email. Oczywiście adres IP sprzedajacego może się zmieniać, gdyż zarówno operatorzy mogą przyznawać rożne adresy IP w różnych momentach w czasie,  sprzedający może też korzystać na przemian z różnych urządzeń. Jednak znaczne rozbieżności kraju czy nawet kontynentu z jakiego pisze sprzedający mogą sugerować potencjalne oszustwo. Dodatkowo pokazywanie się w kolejnych mailach IP pochodzących z różnych krajów sugerować może również korzystanie przez sprzedającego z oprogramowania  VPN mającego ukryć jego prawdziwy adres IP.

Przykładowe wpisy pochodzące od oszustów:

Jestem zainteresowany natychmiastowym zakupem tego produktu… odpowiedz mi na e-mail: …..

Wróć do mnie na mój e-mail (l….. ), jeśli nadal masz go na sprzedaż

Czy nadal masz go na sprzedaż? Jeśli tak, odpowiedz na mój osobisty e-mail: ……

Witam, widziałem Twoje ogłoszenie na allegrolokalnie.pl, czy nadal masz ten produkt na sprzedaż, skontaktuj się ze mną na mój email (…..) w celu dalszej rozmowy

Czym więcej z w/w recept zastosujecie tym większa jest szansa, że sprzęt jaku kupicie rzeczywiście otrzymacie.

Może zainteresuje Cię również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W celu optymalizacji treści dostępnych w serwisie oraz dostosowania go do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z plików cookies zapisywanych na urządzeniach użytkownika. Pliki te możesz kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż akceptujesz stosowanie plików cookies. View more
Akceptuję