Budując domową instalację kina domowego prędzej czy później staniemy przed koniecznością ułożenia dodatkowego okablowania w korytach, ścianie, czy też w listwach przypodłogowych. Poniżej zawarto zestaw kilku porad, które pozwolą na zrobienie tego w sposób optymalny oraz pozwalający na łatwą jego modernizację w przyszłości.
ZAPLANUJ PRZYSZŁOŚĆ
- Jeżeli chcemy nadążyć za szybko zmieniającą się technologią w zakresie sprzętu audio/video musimy się przygotować na wymianę co kilka lat towarzyszącego mu okablowania. Kable HDMI, którego standardy zmieniają się stosunkowo najczęściej powinny być prowadzone w korytach wbudowanych w ścianę o przekroju sporo większym od przekroju okablowania. Kable takie dodatkowo łatwiej będzie wprowadzić w koryta już na etapie wbudowywania go w ścianę, pamiętając oczywiście o zabezpieczeniu końcówek.
- W korytach, gdzie mamy zamiar kiedykolwiek przeprowadzać dodatkowe okablowanie pozostawmy włożony metalowy drut – tzw. stalkę. Możemy wtedy nowy kabel przyczepić do końca takiej stalki i wyciągając ją wciągnąć za nią nowy kabel w koryto. Pamiętajmy przy tym aby wprowadzić od razu do kanału kolejną stalkę, gdyż tą wprowadzoną właśnie „zużyliśmy” do przeprowadzenia kabla.
- Jeżeli nie mamy stalki a potrzebujemy wymienić kabel to wykorzystajmy stary kabel do wciągnięcia nowego. Nowy będzie łatwiej wprowadzić jak przymocujemy końcówkę nowego do końcówki starego i wyciągając stary wciągniemy jednocześnie nowy w jego miejsce.
- Należy również pamiętać, aby kanały wyjściowe z koryt były dosyć szerokie. Kable HDMI są dosyć sztywne, zalewana wtyczka również nie ułatwia wyciągnięcia jej z koryta. Poszerzenie wylotu z koryta na etapie budowy niewiele zmieni, a znakomicie ułatwi późniejsze zmiany.
- Kabla głośnikowe i zasilające powinny być w miarę możliwości miękkie i elastyczne, ta aby łatwo można było je prowadzić w listwie przypodłogowej. Nawet przy bardzo precyzyjnym planowaniu instalacji zawsze okaże się, że jednak jakieś gniazdko chcielibyśmy mieć w niezaplanowanym miejscu. Polecam wtedy stosowanie listew, gdzie można zdemontować jej fragment i dociągnąć w niej dodatkowy kabel.
- Kable instalacyjne powinny się dawać łatwo zarabiać, czyli posiadać z jednej strony izolację odporną na uszkodzenia, ale z drugiej strony na tyle miękką aby dała się łatwo obrobić nożykiem lub ściągaczkami do izolacji. Pamiętajmy, że w przypadku kabli ułożonych w ścianach mamy o wiele mniej komfortowe warunki do zamontowania na nich końcówek oraz ściągnięcia z nich izolacji.
- Kabel głośnikowy powinien być przede wszystkim miedziany. W supermarketach budowlanych pojawiają się już kable głośnikowe wykonane z miedziowanej stali, posiadające o wiele większą rezystancję. Finalnie może okazać się, że rezystancja kabla będzie równa rezystancji głośnika efektowego umieszczonego w oddalonym rogu pokoju. Głośnik taki będzie więc grał ciszej, co może powodować problem z wyrównaniem jego poziomu do pozostałych zestawów głośnikowych.
- Kabel koncentryczny (antenowy) , który będzie biegł razem z kablem zasilającym powinien mieć potrójne ekranowanie ( tzw tri-shield ). Unikniemy w tym momencie zakłóceń, których nie będziemy już się w stanie pozbyć na poziomie telewizora czy dekodera. Dodatkowo zwróćmy uwagę na dopasowanie średnicy wtyczki do kabla koncentrycznego, wtyczka zbyt luźna z pewnością z czasem odpadnie lub straci właściwy kontakt powodując straty w sygnale i efekt pikselizacji na ekranie współpracującego dekodera lub telewizora..
- Zaplanujmy do każdego sprzętu instalację okablowania strukturalnego (tzw skrętkę) conajmniej kategorii 5e.Właściwie każde urządzenia A/V posiada w tej chwili funkcje streamingowe oraz wygodne możliwość sterowania z poziomu smartfona. Co prawda wiele urządzeń posiada karty bezprzewodowe ale stabilność ich działania jest o wiele mniejsza niż przy połączeniu kablowym. Dodatkowo większość urządzeń starszej generacji posiada karty bezprzewodowe pracujące na częstotliwości 2.4 GHz. W terenach miejskich jest ona bardzo zakłócona sieciami innych użytkowników oraz innych urządzeń pracujących na tej częstotliwości, więc może okazać się, że otrzymamy na niej ułamek teoretycznego pasma i o jeszcze w sposób bardzo niestabilny. Jeżeli musimy jednak korzystać z WiFi zadbajmy aby router domowy oraz podłączone urządzenia wspierały również częstotliwość 5 GHz i do tej sieci zostały podłączone wszystkie kluczowe urządzenia, w szczególności sprzęt audio.
- Jeżeli mamy w przyszłości zamiar przebudować instalacje do wykorzystania projektora pamiętajmy nie tylko o korycie na kabel HDMI ale również wciągnięciu kabla do sterowania elektrycznym ekranem oraz zdalnego uruchamiania projektora z portu trigger amplitunera. Trasa kabla HDMI do projektora powinna być możliwie najkrótsza, przy odległościach rzędu 10m może zdarzyć się, że przesłanie stabilne wyższych rozdzielczości będzie problematyczne i będzie wymagać stosowania drogiego okablowania.
Zobacz również
- Jaki przełącznik zastosować do streamingu i Tidala
- Konfekcjonowanie okablowania audio
- Sprzęt audio z USA i Japonii
- Zobel network
Share this content:
Opublikuj komentarz