Audiofilski kabel LAN

TelegartnerAudiofilska skrętka

Jak wiadomo żadna branża nie lubi pustki, tak więc wraz ze streamerami pojawiły się w sprzedaży dedykowane im akcesoria jak zasilacze liniowe,  dedykowane przełaczniki, czy wspomniany audiofilski kabel LAN.

Czy inwestycja w te akcesoria jest warta wnoszonej zmiany każdy musi sobie odpowiedzieć we własnym zakresie. Koszty wejścia można jednak znacznie obniżyć budując audiofilski kabel LAN we własnym zakresie. Technologie sieciowe są bardzo dobrze zestandaryzowane i opisane w literaturze technicznej. tak wiec dodawanie do nich audiofilskości odbywa się więc na poziomie otoczki marketingowej, a nie dodatkowego wkładu technicznego.

Wybór producenta

Audiofilski kabel LAN w najwyższej obecnie kategorii 8.1 można zbudować w oparciu o komponenty dostępne w dobrych sklepach z akcesoriami sieciowymi. Trzeba jednak pamiętac, że mimo standaryzacji samego wtyku i standardów komunikacyjnych wykorzystanie kabla i wtyków pochodzących od różnych producentów będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Warto wiec zdecydować się na budowę takiego kabla w całości na  komponentach Telegartnera albo Molexa. Albo zrobić dwa i porównać na ucho osiągnięte rezultaty.

Potrzebne narzędzia

Dla zbudowanie naszego kabla potrzebne będą:

 • imadło modelarskie lub zaciskarka do połączeń równoległych ( nazywana również praską równoległą) produkcji:
  • Neutrik o oznaczeniu HX-CAT6A
  • Telegartner N00000A0020
 • zaciskarka do kabli Cat 6 i wyższych produkcji Molex i innych, polecam produkt firmy Neku

Do zaciskania tego typu kabli nie można lub wręcz nie da się wykorzystać zaciskarek dedykowanych do okablowania kategorii 5 ze względu na nieco inną konstrukcję wtyczki i grubszą żyłę samego kabla. Nawet w przypadku okablowania Molex, gdzie wtyczka jest zbliżona do Cat5 ale różni się ona obudową i zaciskając ją standardową zaciskarką doprowadzimy nowszą do jej uszkodzenia.

Audiofilski kabel LAN Cat 8.1 na produktach Telegartnera

 • wtyczki Telegartner MFP8 kategorii 8.1 o oznaczeniu:
  • J00026A5005 – dla kabla o średnicy AWG22 -24
  • J00026A5007 – dla kabla o średnicy AWG26 – 2
 • kabel Ethernet Cat 8.2 o oznaczeniu:
  • AMJ 2000 dla wtyczki J00026A5005
  • L02002A0279 dla wtyczki J00026A5007

Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie przeczytać instrukcję montażu dołączoną do wskazanego wtyku.

Może zainteresuje Cię również:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *