Zastosowania Chromecast Audio

Chromecast Audio

to kolejne oprócz Apple Airport Express urządzenie pozwalające na tanie streamowanie muzyki z urządzeń mobilnych na domowe urządzenia audio. Zastosowania Chromecast Audio są jednak o wiele szersze niż mogłoby się wydawać, więc jego obecna cena jest wyższa niż w momencie jak był on produkowany. Czym zatem zawdzięcza on swój status ?

Zalety Chromecast Audio

 1. To najtańszy stabilnie działający endpoint Roon-a, pozwalający dodatkowo  na regulację głośności z poziomu aplikacji Roon.
 2. Jest bezpośrednio jest obsługiwany w aplikacjach Tidala oraz Spotify.
 3. Można go podłączyć na trzy sposoby podłączenia   do domowego sprzętu audio:
  1. analogowo poprzez dołączony w komplecie krótki 3.5-mm żółty kabel zakończony wtykami mini jack,
  2. analogowo poprzez interkonekt posiadający z jednej strony złącze mini jack 3.5-mm a z drugiej strony złącza analogowe RCA (kupowany osobno).
  3. cyfrowo poprzez kabel optyczny zakończony ze strony Chromecasta złączem Mini TOSLINK oraz złączem TOSLINK po stronie amplitunera lub DAC-a.
 4. Posiada wbudowany dobrej klasy DAC AKM AK4430 192kHz 24-Bit
 5. Z poziomu aplikacji Google Home jest dostępna regulacja niskich i wysokich tonów.
 6. Obsługa z Google Home, gdzie możemy skonfigurować również zaawansowane opcje urządzenia jak ustawienie pełnego zakresu dynamiki czy ustawienie dźwięku pojawiającego się w momencie podłączenia się smartfona do Chromecasta.

Wady Chromecast Audio

 1. Zakończenie produkcji w 2019 roku, w związku z czym obecnie można kupić wyłącznie urządzenia używane. Niestety na serwisach aukcyjnych często wystawiane są urządzenia w wersji  “refurbished” z dostawą z Chin, które często okazują się uszkodzone.
 2. Mimo, że producentem Chromecast Audio  jest Google to oferuje on bardzo ograniczone wsparcie w zakresie nawet swoich serwisów strumieniowych. Nawet korzystanie  do przesyłania dźwięku z YouTube wymaga płatnej wersji Youtube Premium.

Ciekawe linki dotyczące Chromecast Audio

 1. Pomiary Chromecast Audio w serwisie Audio Science Review,

Może zainteresuje Cię również:

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *