Jak płacić na Amazon i Ebay

Integralną częścią każdego serwisu aukcyjnego czy sklepu jest moduł obsługi płatności. W wielu firmach stanowi on często ukryty dodatkowy element generujący przychody właścicielowi sklepu. Poniżej kilka sposobów jak płacić na Amazon i Ebay oraz w innych sklepach internetowych, aby uzyskać najniższy finalny koszty zakupu.

PŁATNOŚĆ PO KURSIE SPRZEDAWCY

Bardzo często w zachodnich serwisach mamy opcję płatności w PLN bezpośrednio z konta bankowego, przy pomocy jednego kliknięcia. Płatność taka wiąże się najczęściej z przewalutowaniem transakcji po kursie sprzedawcy, który jest najczęściej sporo wyższy od tego jaki spotkamy w kantorach czy nawet w bankach. Stąd jest to zdecydowanie najgorsza metoda zapłacenia za zakupiony towar. Niemniej z racji wysokiego zarobku najbardziej promowana. Stąd ostrożnie podchodźmy do wszelkich ofert kupowania przy pomocy jednego kliknięcia, bo najczęściej jest to drogie kliknięcie 😉

ZALETY:

 • łatwość realizacji transakcji

WADY:

 • niekorzystny kurs po jakim rozliczana jest płatność,
 • zapamiętanie karty w systemie i łatwość wykonania transakcji przez osobę niepowołaną, posiadającą dostęp do danych autoryzacyjnych sklepu

PŁATNOŚĆ KARTĄ

Inną opcją jest płatność przy pomocy karty bankomatowej czy kredytowej, przy czym co ciekawe – większość płatności online w Internecie można w tej chwili zrealizować przy pomocy tej pierwszej. Płatność taka przeliczania jest z waluty w jakiej był zrealizowany zakup na walutę w jakiej rozliczania jest karta i ponownie z waluty karty na PLN. Więc jeżeli np mamy kartę rozliczaną w Euro a zakupu dokonaliśmy w angielskim sklepie to bank dokona dwóch przewalutowań – z funtów na Euro i z Euro na PLN po swoim kursie obarczonym dosyć sporym tzw. spreadem. Przed dokonaniem takiej płatności warto dowiedzieć się w banku w jakiej walucie rozliczania jest konkretna karta, aby skorzystać z tej obarczonej najmniejszymi kosztami przewalutowań.

ZALETY:

 • łatwość realizacji transakcji,
 • obsługa w praktycznie we wszystkich sklepach online,
 • możliwość dodatkowej weryfikacji 3DSecure (zależy od banku i wystawcy karty),
 • możliwość dodatkowego obniżenia ceny poprzez mechanizmy moneyback,
 • możliwość odzyskania pieniędzy za nieudany zakup poprzez chargeback (wymaga przejścia procedury reklamacyjnej),

WADY:

 • możliwość podwójnego przewalutowania po kursie obarczonym sporym spreadem, 

KARTA WIELOWALUTOWA

Trzecią i chyba najkorzystniejszą opcją jest założenie w banku konta wielowalutowego połączonego z kartą płatniczą. Zakładając takie konto otrzymujemy indywidualne numery kont dla płatności rozliczanych w konkretnej walucie. Konta takie zasilamy wcześniej w walutę przelewami z konta głównego, korzystając z zdarzających się spadków kursów danej waluty. Konto takie jest zasilane wtedy wg kursu sprzedaży dewiz Twojego banku. W momencie realizacji płatności wskazujemy konto z jakiego ma być realizowana płatność, powiązane z  walutą płatności. Jeżeli jednak nie ma na nim środków to bank pobierze je z konta głównego po bieżącym po kursie sprzedaży danej waluty.

ZALETY:

 • możliwość realizacji transakcji po niskim kursie z dnia zasilanie konta danej waluty,
 • możliwość dodatkowej weryfikacji 3DSecure (zależy od banku i wystawcy karty),
 • możliwość dodatkowego obniżenia ceny poprzez mechanizmy moneyback,
 • możliwość odzyskania pieniędzy za nieudany zakup po[rzez chargeback (wymaga przejścia procedury reklamacyjnej),

WADY:

 • konieczna obsługa po stronie banku połączona z prowizją za usługę.

Wszystkiego najtańszego 🙂

Może zainteresuje Cię również:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *