Jak uczynić kupowanie sprzętu audio przez Internet bezpiecznym

Kupowanie sprzętu audio przez Internet jest proste i wygodne, ale pamiętajmy również, że niesie z sobą szereg zagrożeń. Pytanie więc jak uczynić kupowanie sprzętu audio przez Internet bezpiecznym ?

Okazja czyni złodzieja

Ta maksyma sprawdza się również przy zakupach okazyjnego sprzętu audio/video oferowanego w serwisach ogłoszeniowych. Kupowanie audio przez Internet pozwala na upolowanie produktów w okazyjnych cenach, niestety portale pełne są ogłoszeń będących tzw. scamem, czyli oszustwem. Pod pozorem okazyjnego zakupu złodziej usiłuje uzyskać od nas zaliczkę lub pełną płatność za towar jakiego nigdy nie otrzymamy. W jaki sposób zabezpieczyć się wiec przed takimi fałszywymi okazjami.

Wiarygodne źródło zakupu

 • Kupujmy w serwisach w których możemy sprawdzić reputację sprzedającego, typu Allegro, eBay, Audio-Markt itp
 • Nie kupujmy urządzeń od sprzedawców usiłujących wywrzeć na nas presję czasową. Jeżeli sprzedający wskazuje, że że ma rezerwację na sprzedawane urządzenie, którą jednak może odwołać jeżeli wpłacimy większą zaliczkę to mamy 99,9% szans, że korespondujemy  z oszustem.
 • Jeżeli w ogłoszeniu jest podany email sprawdźmy gdzie jeszcze on występuje w Internecie. Jeżeli pojawia się on na różnych tematycznych formach.w dyskusjach to jest szansa, że należy do normalnego człowieka z jakimiś zainteresowaniami. Jeżeli jednak pojawi się wyłącznie w ogłoszeniach o sprzedaży sprzętu i to w jednym zakresie czasowym to prawdopodobnie jest to oszust, który utworzył ten email wyłącznie w celu wystawienia tych fikcyjnych ogłoszeń.

Okazyjna cena ale czy na pewno ?

 • Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja i sytuacje sprzedawania nowego nieodpakowanego sprzętu za pól ceny w praktyce nie zdarzają się. Tak samo sytuacje sprzedawania urządzeń drogich, które przez kilka lat nawet nie zostały wyciągnięte z pudełka. Jeżeli ktoś jednak wierzy., że niektórym pieniądze rosną na wierzbie to powinien zdawać sobie sprawy, że będą to jego pieniądze i dodatkowo rosnące na wierzbie złodzieja 😉
 • Sprawdźmy, czy oferowana cena na pewno jest okazyjną. Poświeciliśmy temu tematowi cały artykuł na naszym blogu Jak w Black Friday nie dać się zrobić w Black Frajera

Sposób odbioru

 • Starajmy się w miarę możliwości odebrać sprzęt osobiście.
 • Jeżeli nie mamy możliwości odbioru osobistego zapytajmy sprzedawcę fikcyjnie o taką możliwość przez “kuzyna”, jakiego mamy w kraju sprzedającego. Poprośmy sprzedającego o nazwę miejscowości i ulicę aby móc porozmawiać z “kuzynem” o możliwości i terminie ew. odbioru. Jeżeli sprzedawca będzie za wszelką cenę upierał się nad wysyłką powinno to być kolejne ostrzeżenie przed potencjalnym oszustwem.
 • Jeżeli otrzymamy taki adres sprawdźmy na Google Street View co się na nim znajduje i czy pod tym adresem nie ma szczerego pola lub toalety publicznej 😉

Weryfikacja zakupu

 • Nie kupujmy urządzeń od sprzedawców, gdzie z treści ogłoszenia wynika, że sprzedający ma problemy z posługiwaniem się językiem polskim albo opis ewidentnie wygląda na tłumaczony translatorem internetowym.
 • Starajmy się wyciągnąć od sprzedającego jak najwięcej informacji o posiadanym sprzęcie. Poprośmy o dodatkowe zdjęcia np numerów seryjnych, jakiś wskazanych przez nas elementów sprzętu oraz zdjęcie z widoczną na tle sprzętu kartką ze wskazanym przez nas tekstem. Wtedy będziemy chociaż wiedzieć, czy sprzedający posiada sprzęt jaki jest w ogłoszeniu.
 • Zdjęcia jakie otrzymamy od sprzedającego zaimportujmy go Google Images i zobaczmy, czy nie pochodzą z forów lub nie są ukradzione z innych ogłoszeń.
 • Jeżeli kupujemy przez portale społecznościowe i sprzedający ma na nim swoje zdjęcie zweryfikujmy je również w Google Images czy nie pochodzi z jednej z wielu galerii zdjęci dostępnych w Internecie.
 • Zdarza się, że sprzedający wskazuje, iż sprzęt nie będzie wysyłany z zagranicy lecz z salonu w naszym kraju, który nawet ma swoją stronę WWW, na której możemy go zobaczyć. Analogicznie jak z adresem odbioru upewnijmy się np na Google Maps oraz Street View, czy taki salon rzeczywiście istnieje, jakie ma opinie w internecie i czy one nie wyglądają one na fałszywe.
 • Zapłaćmy kartą kredytową – w razie oszustwa możemy próbować ratować się procedurą chargeback. Sprawdź przedtem akie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z niej w Twoim banku lub u Twojego wystawcy karty płatniczej.
 • Wymieńmy kilka maili ze sprzedającym a następnie sprawdźmy, czy komunikuje się on z kraju w jakim mieszka, a nie z Chin, Indii, Korei, USA czy krajów afrykańskich a podaje adres wysyłki z Europy. Aby to sprawdzić należy w programie pocztowym znaleźć opcję pokazywania pełnego nagłówka maila. Następnie należy w każdym z nagłówków znaleźć adres IP w polu Received: from. Adres ten wpisujemy w serwisie IP Location, który wskazuje nam orientacyjną lokalizację z jakiej był wysłany email. Oczywiście adres IP sprzedajacego może się zmieniać, gdyż zarówno operatorzy mogą przyznawać rożne adresy IP w różnych momentach w czasie,  sprzedający może też korzystać na przemian z różnych urządzeń. Jednak znaczne rozbieżności kraju czy nawet kontynentu z jakiego pisze sprzedający mogą sugerować potencjalne oszustwo. Dodatkowo pokazywanie się w kolejnych mailach IP pochodzących z różnych krajów sugerować może również korzystanie przez sprzedającego z oprogramowania  VPN mającego ukryć jego prawdziwy adres IP.

Przykładowe wpisy pochodzące od oszustów:

Jestem zainteresowany natychmiastowym zakupem tego produktu… odpowiedz mi na e-mail: …..

Wróć do mnie na mój e-mail (l….. ), jeśli nadal masz go na sprzedaż

Czy nadal masz go na sprzedaż? Jeśli tak, odpowiedz na mój osobisty e-mail: ……

Witam, widziałem Twoje ogłoszenie na allegrolokalnie.pl, czy nadal masz ten produkt na sprzedaż, skontaktuj się ze mną na mój email (…..) w celu dalszej rozmowy

Czym więcej z w/w recept zastosujecie tym większa jest szansa, że sprzęt jaku kupicie rzeczywiście otrzymacie.

Może zainteresuje Cię również:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *