Usterki i problemy telewizorów z Android TV

Telewizory Smart

korzystające z systemu Android lub GoogleTV mają oprócz wielu zalet wynikających z ilości dostępnych aplikacji również nieco wad w postaci średniej stabilności tego środowiska. Jeżeli oprogramowanie w wersji 8.0 (Oreo), czy 7.0 (Nougat) może uchodzić za w miarę stabilne to na pewno nie da się tego powiedzieć o wersji 6.0 (Marshmallow). Usterki i problemy telewizorów z Android TV były zmorą jego pierwszych wersji i na pewien czas zepsuły opinie temu środowisku na rynku Smart TV. Wśród ciekawszych usterek na jakie uskarżali się użytkownicy było samoczynne właczanie się telewizora w srodku nocy. Wyobraź sobie sytuacje, że w nocy budzą Cię w nocy dźwięki z lecącego w pokoju obok horroru 😉

Niemniej nawet najnowszym wersjom zdarzają się sytuacje, w których telewizor zaczyna zachowywać się zupełnie nielogicznie i irracjonalnie. Wtedy  przydatne są procedury:

 • miękkiego resetu,
 • resetu do wartości fabrycznych,
 • twardego resetu czyli resetu do wartości fabrycznych włącznie z możliwym fabrycznej wersji systemu operacyjnego.

Niemniej przed ich realizacją pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać to

Kontakt z Pomocą Techniczną producenta

podaną w instrukcji telewizora lub karcie gwarancyjnej. Telewizory Android mają specjalny tryb serwisowy pozwalający pomocy technicznej we współpracy z użytkownikiem na zdalną diagnostykę odbiornika. Poza tym  producent wiedzieć najlepiej co przy produkcji telewizora mogło pójść nie tak i jak to naprawić.

Jeżeli jednak pomoc techniczna producenta nie wie co Twojemu telewizorowi dolega, albo twierdzi, że nic nie dolega mimo, że on nie działa tak jak powinien 🙂 to możesz spróbować mu pomóc poprzez realizację poniższych procedur. Oczywiście robisz to na swoje wyłączne ryzyko! Zawsze możesz sięgnąć do materiałów podanych pod artykułem na bazie których został on przygotowany.

Miękki reset Android TV

Miękki reset telewizora z Android TV przypomina wyłącznie go z gniazdka. Z racji częstego umieszczenia gniazdka na ścianie za telewizorem procedura taka  wymagałaby jego zdjęcia z wieszaka lub wyłączenia bezpiecznika zasilającego pokój w którym znajduje się telewizor. Producent przewidział więc opcję uzyskania tego samego poprzez dłuższe (powyżej 5 sekund) przyciśniecie klawisza POWER na pilocie telewizora. Niestety taki reset rozwiązuje niewiele problemów, warto jednak od niego zacząć jako od procedury najłatwiejszej i najmniej inwazyjnej. Telewizor po niej nie powinien zgubić żadnych ustawień czy konfiguracji.

Reset Android TV do wartości fabrycznych

Procedura ta spowoduje konieczność ustawienia całego telewizora od zera, włącznie z koniecznością podania danych autoryzacyjnych do konta Google oraz zainstalowania wszystkich aplikacji. Przed wybraniem tej opcji sprawdź czy:

 • masz wystarczająca ilość czasu na zainstalowanie od nowa wszystkich aplikacji,
 • posiadasz dane autoryzacyjne do konta Google,
 • posiadasz dane autoryzacyjne do wszystkich aplikacji jakie miałeś zainstalowane na telewizorze,
 • posiadasz hasło do blokady rodzicielskiej.

Jeżeli jesteś pewny co robisz to aby zrealizować reset do wartości domyślnych należy;

 • włączyć telewizor przyciskiem POWER na pilocie,
 • nacisnąć przycisk HOME na pilocie,
 • wejść w opcję  Ustawienia,
 • wejść w  opcję Pamięć i resetowanie dla systemów Android do 8.0 lub Zresetuj dla systemów Android 9,
 • wybrać Przywracanie ustawień fabrycznych,
 • wskazać Usuń wszystko,
 • po ew. podaniu hasła do blokady rodzicielskiej i potwierdzeniu operacji telewizor zacznie przywracanie ustawień fabrycznych, co zakończy się jego resetem i uruchomieniem się Kreatora ustawień jaki widzieliśmy przy jego pierwszej konfiguracji po zakupieniu.

Jeżeli Twój odbiornik za kilka miesięcy znów zacznie zachowywać się niestabilnie po prostu powtórz tę procedurę. Nie świadczy to o uszkodzeniu telewizora, to jest przysłowiowy “ficzer a nie bug” i trzeba nauczyć się z tym żyć 🙂

Twardy reset Android TV

Przed przystąpieniem do realizacji tej procedury zastanów się, czy naprawdę jej potrzebujesz. Procedura ta usuwa wszystkie dane o których pisałem w poprzednim punkcie, ale podobnie do procedury zmiany oprogramowania może przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności trwale uszkodzić Twój telewizor. Z czego to wynika wie tylko producent ale takie przypadki się zdarzały. Więc wykonaj ją tylko jeżeli nie masz innego wyboru i z Twojego telewizora (mimo wykonania w/w procedur) nadal nie da się korzystać.

WAŻNA UWAGA Pamiętaj, że nieoczekiwane wyłączenie prądu podczas tej procedury może trwale i nieodwracalnie uszkodzić telewizor. Jeżeli możesz skorzystać na czas operacji z podpięcia go pod UPS.

Do procedury tej będziesz potrzebował dostępu do gniazdka w jakie wpięty jest telewizor oraz przycisków do jego obsługi jakie znajdują się w tylnej częsci. Znajduje się tam włącznik zasilania lub panel jak na poniższym rysunku. DO procedury tej nie można użyć przycisków na pilocie. Trzeba użyć tych znajdująch się z tyłu telewizora.

WAŻNA UWAGA Jeżeli panel ten będziesz obsługiwał stojąc przed telewizorem to jego przyciski będą ustawione odwrotnie, w tzw lustrzanym odbiciu, czyli obniżanie głośności  będzie znajdowac się od strony krawędzi telewizora.

 

Możliwe, że będziesz potrzebował do przeprowadzenia tej operacji dwóch osób, gdyż w trakcie operacji  konieczne będzie jednoczesne naciskanie przycisków na telewizorze i podłączenie jego wtyczki zasilania.

Sposób resetu odbiornika zalezy od wyposażenia tylnej ścianki lub boków w funkcje sterujące telewizorem.

Jeżeli Twój telewizor ma jedynie przycisk POWER i nie posiada z tyłu lub boku (sprawdź w instrukcji) przycisków VOLUME  należy:

 • wyłączyć telewizor z gniazdka ,
 • nacisnąć i przytrzymać przycisk POWER na telewizorze (nie pilocie !) i trzymając go podłączyć kabel do telewizora a następnie trzymać nadal przycisk przez 10 – 30 sekund aż do zapalenia się białej diody z przodu telewizora.
 • puścić przycisk power i zaczekać kilka minut na zakończenie się operacji przywracania telewizora do wartości domyślnych – w czasie jej trwania odbiornik sam z siebie dwukrotnie się zresetuje !
 • jeżeli Twój telewizor się nie włączy ponownie należy włączyć go przyciskiem na telewizorze,
 • po zobaczeniu ekranu WELCOME należy ponownie skonfigurować cały telewizora.
 • jeżeli Twój telewizor ne pokaże ekranu WELCOME wyjmij i ponownie włóż wtyczkę, niemniej nie wykonuj tego pochopnie – możliwe, że telewizor wykonuje jeszcze jeden z powyższych kroków !

Jeżeli Twój telewizor ma przyciski POWER i VOLUME + / VOLUME – należy:

 • wyłączyć telewizor z gniazdka,
 • nacisnąć i przytrzymać jednocześnie przyciski POWER oraz VOLUME – na telewizorze ( nie pilocie ! ) i trzymając je podłączyć kabel a następnie trzymać nadal przyciski przez 10 – 30 sekund aż do zapalenia się zielonej diody z przodu telewizora.
 • po zapaleniu się zielonej diody na telewizorze puścić przyciski i zaczekać kilka minut na zakończenie się operacji przywracania telewizora do wartości domyślnych – w czasie jej trwania odbiornik sam z siebie dwukrotnie się zresetuje !
 • jeżeli Twój telewizor się nie włączy ponownie należy włączyć go przyciskiem na telewizorze,
 • po zobaczeniu pierwszego ekranu WELCOME należy nie podejmować jeszcze żadnych czynności tylko zaczekać na ponowny reset telewizora i pokazanie się po raz drugi ekranu WELCOME
 • po pojawieniu się ekranu WELCOME po raz drugi można przystąpić do ponownej konfiguracji telewizora
 • jeżeli Twój telewizor ne pokaże ekranu WELCOME wyjmij i ponownie włóż wtyczkę, niemniej nie wykonuj tego pochopnie – możliwe, że telewizor wykonuje jeszcze jeden z powyższych kroków !
 • po skonfigurowaniu odbiornika wyłącz go z pilota i odłącz wtyczką od UPS-a i podłącz odbiornik do normalnego zasilania.

Jeżeli w trakcie twardego resetu odbiornik został przywrócony do fabrycznej wersji oprogramowania będziesz musiał ponownie przeprowadzić jego aktualizację.

Przy opracowaniu materiału korzystałem z :materiałów Sony

Może zainteresuje Cię również:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *