Czy kable grają ?

Pytanie czy kable grają rozgrzewa do czerwoności dowolne  forum w Internecie i budzi zawsze najwięcej kontrowersji. Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie brzmi NIE – kable nie grają”. Potrafią jednak zmienić sygnaturę brzmieniową posiadanego sprzętu pozwalając na dopasowanie go do preferencji słuchającego.

Czy są naukowe opracowania dotyczące wpływu kabli na tor audio lub brzmienie instrumentów ?

Oczywiście, kilka z nich:

  1. Artykuł z oficjalnego magazynu AES z 1991 Fred E. Davis Effects of Cable Loudspeaker and Amplifier Interactions
  2. Opracowanie Robert A. Cooper  Audio Interconnect Performance: Claims Versus Laboratory Measurements
  3. Opracowanie z konferencji Audio Engineering Society Cable matters: instrument cables affect the frequency response of electric guitars
  4. Artykuł z pomiarami z holenderskiego Alpha Audio 

Czy należy przy zakupie okablowania sugerować się recenzjami ?

Nie – każdy z nas ma inny gust, smak, preferencje muzyczne i co innego sprawia mu przyjemność w odsłuchiwanej muzyce. Dlatego też przy wyborze okablowania kierujmy się wyłącznie naszymi własnymi preferencjami, a nie recenzjami, szeptanym marketingiem czy wskazaniami salonów audio. Poza tym ten sam kabel może zupełnie różnie współpracować z każdym z elementów toru oraz dawać różną zmianę w brzmieniu w zależności od miejsca, w które go wpinany. Tak więc kabli słuchamy i dobierami wyłącznie pod kątem naszego konkretnego systemu odsłuchowego.

Ile powinno się wydać na okablowanie ?

Nie ma jednoznacznego wyznacznika ile powinno się wydać na okablowanie – po prostu tyle, na ile wydaje się, że wnoszony przyrost jakości przez kabel jest tego wart. Oczywiście nie należy popadać w absurd i kupować kabli w cenie urządzenia do jakiego są podpięte, gdyż z pewnością zmiana samego urządzenia przyniesie o wiele lepszy efekt. Oczywiście przypadki niezwykłej synergii uzasadniające zakup tak drogiego okablowania istnieją, ale są to raczej wyjątki potwierdzające regułę.

Są również na rynku urządzenia, w których kable wnoszą minimalny lub wręcz żaden przyrost jakości. Jeżeli na taki komponent trafiłeś – brawo ! Masz więcej funduszy na inne przyjemności. Ale uwierz, że są wśród ludzi dzielących Twoja pasję tacy, którzy jednak słyszą okablowanie i z tego tytułu nie wymagają wizyty u psychologa 😉 Wiec uszanuj ich pasję i pamiętaj na przyszłość, że tylko krowa nie zmienia poglądów 🙂

W którym etapie kompletowania zestawu należy zainteresować się kablami ?

Na pewno nie jest dobrym pomysłem kupowanie okablowania razem ze sprzętem audio w salonie. Bardzo często okazuje się, że warunki w jakich odsłuchujemy sprzęt w sklepie odbiegają znacząco od tych jakie mamy w domu. Tak więc częstą po przyniesieniu zakupionego sprzętu do domu podoba nam się on … jakby mniej 🙂

Wynika to z kilku aspektów.

  • Gra zawsze cały tor i często pewne wady akustyczne jednego urządzenia można skompensować współpracą z innym. Razem będą one działać świetnie, ale w innym torze, współpracując z innymi urządzenia –  już niekoniecznie, stąd może okazać się potrzebna korekcja brzmienia okablowaniem.
  • Salony audio mają profesjonalnie zaadoptowaną akustykę . W większości mieszkań czy domów takiej adaptacji nie posiadamy, efekty uzyskiwane przy pomocy tego samego kabla w salonie audio i w domu mogą być więc diametralnie różne.
  • Obsługa sklepów wie w jaki sposób i w jakich zestawieniach pokazać jak dużo potrafi wnieść zmiana okablowania. Niemniej nie musi mieć przełożenia na takie same zmiany w zestawie jaki posiadamy w domu.

Stąd kable powinny być dobierane już po zainstalowaniu urządzeń w domu i ustawieniu  zestawu w docelowym miejscu,  w jakim będzie później użytkowany. Powinniśmy przy tym dać nowo zakupionej elektronice kilka tygodni na wygrzanie się i uzyskanie jej docelowego brzmienia Poza tym nasz słuch również potrzebuje chwili czasu na adaptację do nowego sprzętu i brzmienia. Nie sugerujmy się wiec pierwszym efektem wnoszonym przez podłączony kabel. Często bywa on mylący. Dodatkowo pewne szczególne właściwości kabla mogą uwidaczniać się tylko na określonych nagraniach, czego nie odkryjemy przy pierwszych pobieżnych odsłuchach.

W jaki sposób zakupić okablowanie aby uniknąć nie pasującego do zestawu ?

Większość dobrych salonów audio posiada zestawy kabli do wypożyczenia za kaucją. Możemy wtedy każdy z nich przetestować w spokoju, z własnym sprzętem i w warunkach, w jakich będzie docelowo eksploatowany. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja pozwalająca na uzyskanie pełnego zadowolenia z zakupionego okablowania.

Dlaczego w niektórych zestawach wpływ kabli “słychać” a w innych zestawach są one zupełnie obojętne ?

Przede wszystkim mówiąc o połączeniach pomiędzy elementami toru nie mówimy tylko o rezystancji, ale o impedancji czyli dodatkowo o pojemności i indukcyjności zarówno kabla, zastosowanych złączy jak i samego układu elektronicznego.Producenci urządzeń często optymalizują parametry pracy współpracujących z sobą urządzeń tak aby uzyskać ich jak najlepsze dopasowanie, co może minimalizować wpływ okablowania na brzmienie takiego zestawu.

Dodatkowo kable przesyłają sygnały o różnym poziomie i kształcie co również wpływa na ich budowę. Innym wymaganiom mają sprostać kable analogowe a innym cyfrowe, więc zastosowanie kabla analogowego do połączenia cyfrowego jest z reguły kiepskim pomysłem.

Jeżeli masz uwagi lub inne ciekawe spostrzeżenia – podziel się nimi w komentarzach.

Może zainteresuje Cię również:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *