Sterowanie po HDMI – CEC
22/03/2020Sterowanie po HDMI – CEC we współczesnych urządzeniach audio-video zrealizowane jest w oparciu o standard CEC (Consumer Electronics Control) zwany również HDMI Control. W założeniu miał on przekazywać sterowanie pomiędzy współpracującym sprzętem audio-video, co w zamierzeniu miało dać możliwość obsługiwania całości sprzętu przy pomocy jednego pilota. Przy czym kluczowymi zwrotami w tym zdaniu są „w założeniu”, bo producenci często zaimplementowali ten standard w sposób zapewniający poprawną kompatybilność tylko z innymi urządzeniami ze swojego portfolio, wymuszając w ten sposób ich zakup. Stąd bolączki związane z niedziałaniem lub nieprawidłowym działaniem funkcji CEC pomiędzy urządzeniami różnych dostawców są zmorą zestawów audio-video.
Standard CEC można spotkać również pod nazwami własnymi :
- Viera – Panasonic,
- Anynet – Samsung,
- Bravia Sync – Sony,
- Kuro Link – Pioneer,
- EasyLink – Philips,
- RHID – Onkyo,
- Aquos Link – Sharp,
- SimpLink – LG,
- E-Link – AOC,
- Digital Link – Loewe,
- NetCommand for HDMI – Mitsubishi,
- REGZA Link lub CE-LINK – Toshiba.
Sprawdzenie czy CEC jest aktywne
Jeżeli funkcjonalność CEC w ogóle od początku nie działa należy upewnić się, czy nie jest potrzebne jego manualne włącznie w menu każdego z urządzeń. Aktywacja CEC powinna być realizowana w kolejności od telewizora poprzez amplituner a następnie dopiero współpracujące źródła.
Przywracanie komunikacji pomiędzy urządzeniami komunikującymi się poprzez CEC
PLAN A
Pierwsza rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić w przypadku problemów z CEC to weryfikacja czy współpracujące urządzenia posiadają najnowszą wersję oprogramowania. Częstą praktyką szczególnie w urządzeniach kupionych w okolicy 2010 roku lat temu było jej domyślne wyłącznie lub dostępność tylko tylko po aktualizacji oprogramowania. Poza tym producenci często poprawiają często w oprogramowaniu wiele błędów jakich nie udało się ustrzec w procesie projektowania urządzenia.
PLAN B
Jeżeli z jakiegoś powodu sterowanie załączaniem amplitunera lub wybieraniem na nim właściwego wejścia przestanie działać należy wyłączyć z prądu na minimum minutę wszystkie urządzenia, które są połączone poprzez HDMI. Wyłączenie powinno być zrealizowane poprzez fizyczne odłączenie zasilania poprzez np wyjęcie kabli, odłączenie z listwy do jakiej są podpięte urządzenia lub wyłączenie na poziomie domowego zabezpieczenia ( tzw. korka ). Przełączenie urządzeń do standby w większości przypadków nie rozwiązuje problemu.
PLAN C
Jeżeli po powrocie zasilania nie uzyskamy poprawnego działania należy zresetować do wartości fabrycznych każde z urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem telewizora. Należy jednocześnie pamiętać, że po takim resecie potrzebne będzie powtórne
- skonfigurowanie wszystkich ustawień telewizora, w tym ponownego wskazania chęci skorzystania z CEC
- podania danych autoryzacyjnych do konta na systemie operacyjnym wbudowanym w telewizor (np. Android TV)
- wpisania jeszcze raz wszystkich loginów i haseł w aplikacjach IPLA, Player, VOD itp.
PLAN D
Czasami możemy mieć do czynienia z sytuacją, że jedno z podłączonych urządzeń źle obsługuje ten standard i skutecznie blokuje prawidłową pracę wszystkich współpracujących urządzeń. Należy wtedy wyłączyć CEC na wszystkich urządzeniach i włączać kolejno zaczynając od telewizora, Należy wtedy obserwować za każdym razem, czy uaktywnienie kolejnego urządzenia nie powoduje złego działania wszystkich podłączonych wcześniej.
PLAN OSTATECZNY
Jeżeli sterowanie po CEC nigdy dobrze nie działało to po prostu należy je wyłączyć i zakupić pilot samouczący, na którym można zaprogramować sekwencję, które zrealizują praktycznie to samo co CEC.